E-Ticaret Nedir ?

Bilindiği gibi “ticaret” ifadesi kavramsal olarak “mal veya hizmetin satınalınması ve satılması“ işlemlerini kapsamaktadır. Bu sürecin elektronik ortamda, Internet üzerinde yapılması E-Ticaret kavramını ortaya çıkarmıştır. E Ticaret, mevcut işinizin elektronik ortama aktarılmasıdır. Bu bakımdan E-Ticaretin ana hedefi, ticari işlemlerin elektronik ortamda en basit, hızlı, verimli ve güvenli şekilde yapılmasıdır.

E-ticaretin sisteminin ne kadar gerekli olduğu son yıllarda daha da çok anlaşılmıştır. E-ticaret önemi farklı ticaret şekillerinden daha değişik bir anlamda ilgi çekiyor. E-ticaret sitelerinde ne kabin kuyruklarında bekleniyor nede ödeme sıralarında. Müşteri memnuniyetinin çok önemli olduğunun farkına varan firmalar e-ticaretin önemi ve gerekliliğinin daha çok farkına varıyorlar. E-ticaretinn önemi, firmaların kar oranlarını yükseltmesinde de büyük paya sahip.

E-ticaretin Avantajları Nelerdir?

  • Firmanın internet üzerinden müşterilerine ulaşabileceği 7/24 açık bir şubesi yani online dükkanı olur.
  • Elektronik ortamda alışveriş süreci hızlı gerçekleştiğinden zamandan tasarruf sağlanır.
    İnternet ortamında ürün çeşitliliği için mekan sıkıntısı olmadığından, müşteriye daha fazla ürün çeşidi sunulabilir.
  • Müşteri kısa süre içinde pek çok ürünü inceleyebilir. Ürün kıyaslama imkanları daha geniştir.
  • Müşteri açısından sanal ortamında birden fazla alışveriş yapabileceği firma olduğundan rekabet nedeniyle düşük fiyata ürün alabilir.
  • Stok, ürün maliyeti, iş gücü, dükkan giderleri reel bir mağazaya oranla çok daha düşüktür.
    Klasik bir mağaza sadece bulunduğu bölge içindeki müşteri potansiyeline hitap eder. Oysa e-ticaret firmaları için böyle bir sınırlandırma söz konusu değildir.

E-ticaret hizmetleri hakkında bilgi ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.